Не треба бути бидлом: на Путіна відкрито «кладуть» навіть друзі

Нещодавній саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Узбекистані на повірку виявився рутинним заходом. Незважаючи на те, що на форумі було ухвалено рекордну кількість документів – відразу 40, ключовими їх назвати язик не повертається. Якби не декілька суттєвих «але».

Для декого стали сюрпризом домовленості про створення торгового шляху з Китаю через країни Центральної Азії та Туреччини до Європи. В чому, власне, сюрприз? Все це відбудеться в обхід РФ, якій прямо вказали на те, що вона стає зайвою – і такі проєкти цілком можливо реалізовувати взагалі без участі агресора.

Китай, який наряду з Росією є засновником ШОС, зараз найважливіша фігура в цьому регіоні й обростає союзниками стрімкими темпами. Вплив же РФ через вторгнення в Україну та санкції не менш швидко вичерпується. Кремлю нічого не залишається, окрім як буквально на колінах просити Пекін та Туреччину про співпрацю, щоб уникнути остаточного краху своєї економіки. Але навіть найближчі партнери не поспішають простягати руку допомоги, як кажуть, на повний зріст, бо дуже не хочуть бути замазаними в санкційній історії.

До речі, вельми показовий момент. Перед приїздом до Узбекистану китайський лідер Сі Цзіньпін здійснив візит до Казахстану, і на зустрічі з президентом цієї країни Касим-Жомартом Токаєвим сказав про те, що готовий надати їй гарантії суверенітету та територіальної цілісності. Прозвучало це на тлі шизофренічних і явно зроблених під дією «стакану» заяв окремих політиків РФ, що територія Казахстану – це чи не споконвічно російська вотчина. Хіба не конкретний сигнал для Москви?

І на саміті в Узбекистані було чимало. Глави країни-учасниць ШОС відкрито закликали Путіна зупинити «спецоперацію» в Україні, буквально змусивши його заявити, що Москва готова зробити це «якнайшвидше». Навряд чи жалюгідний диктатор очікував такого жорсткого пресингу, інакше під будь-яким приводом на форум не поїхав би й заперся у своєму бункері.

Коротше кажучи, Росії вказують на її місце в сучасному геополітичному розкладі при кожній нагоді тепер уже й «дружні» держави. Варіантів у Кремля небагато. Можна продовжувати гнути свою лінію, дедалі більше стаючи ізгоєм; здати назад, бажано «зберігши обличчя»; вибрати щось середнє і ще більше зміцнити свою залежність від Китаю (там будуть не проти).

Але в будь-якому випадку РФ уже не та країна, яка викликає бажання співпрацювати через свою малопривабливу репутацію. І в цьому – виключно її вина, а не підступи Заходу. Все просто: не треба бути бидлом.

Для довідки

Засновниками ШОС є Китай, РФ, Казахстан, Таджикистан, Киргизстан та Узбекистан. У 2017 році до них приєдналися Індія та Пакистан, на цьому саміті до лав організації прийняли Іран та розпочали процедуру з надання членства в ній Білорусі. На даний момент загальна територія країн, що входять до ШОС, становить приблизно 60% площі Євразії, а чисельність населення – близько 3,5 млрд осіб.

Сьогодні організація веде діалог про партнерство зі Шрі-Ланкою, Туреччиною, Камбоджею, Азербайджаном, Вірменією, Непалом, Єгиптом і Катаром, намагаючись стати однією з найбільших та економічно розвинених регіональних структур планети – на противагу західному світу.

Марина УЛУНОВА

Ми є у телеграм-каналі, долучайтеся!

Нові руйнування: Запорізька область зазнала обстрілів з боку російських окупантів

У Мелітополі зрадник-поліцай убив двох людей

Вказали на місце: “колорада” з Пітера знатно принизили в Естонії

Загарбники зруйнували більше півсотні об’єктів у запорізькому регіоні

«Підзаробив» на старість: у Запоріжжі затримали літнього наркокур’єра