По полицях: авторитаризму не бажаємо, до демократії не дотягуємо

Взагалі соціологія – наука неточна, але за правильного підходу загальні настрої суспільства визначити допомагає. Хоча є відмінності між різними країнами.

Наприклад, у розвинених державах, де народ почувається стабільно і перебуває у безпеці, мало стикається із соціальними катаклізмами, політичні процеси громадян хвилюють не так гостро. А ось щодо України, то ми на четвертому десятку незалежності досі знаходимося у фазі державного становлення – відповідно, будь-яка пертурбація має значення.

Зрозуміло, що війна розкладає свідомість по полицях швидше і надійніше – так, щоб у пам’яті закарбувалося якомога більше інформації, активізується й здатність її аналізувати. І виявилося, що восени поточного року, як повідомляють соціологи з Центра Разумкова, рівень підтримки «сильної руки» в нашій країні суттєво знизився.

Ще у 2021-му прихильників авторитарної моделі управління державою було 24%, проте сьогодні їх кількість знизилася наполовину. Звісно ж, відбиток наклав той факт, що на Росії кланяються карлику з відбитою «тоталітарною психікою», а українці не бажають повторити долю гниючого «руського міра».

Більшість наших громадян виступає за демократію – 68% населення. Її по десятибальній шкалі в 2017 році українці оцінювали на рівні 3,8, у 2020-му – на 5,1 бали, поточного року – на 6,2 пункти. Як бачимо, на перший погляд наша держава начебто стрімко демократизується, але чи відчувають це на собі громадяни?

Питання риторичне. Адже нікуди не поділися і не збираються ганебні явища на кшталт корупції, наприклад. Так, вона у світі є всюди, проте українська здатна дати фору багатьом мастодонтам цієї справи. Забезпеченням прав і свобод громадян наша влада також не завжди занепокоєна – теж вагомий показник. Ну, і так далі, список чималий.

Коротше кажучи, якщо і є в Україні демократія, то вона дуже специфічна, з «родзинкою». Ніхто не стверджує, що така форма взагалі не має права на існування – просто відхилення від загальноприйнятих стандартів, яке декого навіть влаштовує. Але від того наш народ в основній своїй масі краще жити точно не стане. І саме над цим українцям, у тій самій основній масі, варто замислитися.

Більше новин – у нашому телеграм-каналі.

Гороскоп на 31 жовтня: забудьте про покупки і нікому не брешіть

Погода у Запоріжжі та області на 31 жовтня

31 жовтня: такий сьогодні день!

Що спричиняє панічні атаки та як їм запобігти?

З 31 жовтня українці зможуть безкоштовно отримувати дрова

Замість цукерок – пілотка та каша: діти у РФ зустрінуть Новий рік “під танками”

Запоріжжям гуляла п’яна «мавпа» з гранатами

Звикайте: по Бєлгороду розкидані цинкові труни

РФ через треті країні купляє побутову техніку: як її використовують у війні

У Польщі молодик викрав трамвай і катав усіх охочих

На Запоріжжі ворог знову гатить без розбору: мирне населення сотнями лишається без осель

Гороскоп на 30 жовтня: кому краще не смітити грошима, а кого потягне на романтику

Погода у Запоріжжі та області на 30 жовтня

30 жовтня: такий сьогодні день!

«Національна ідея»: вбивати українців в обмін на прощення комунальних боргів

Американський конгресмен назвав українців «гарматним м’ясом»

Набухався в зюзю – і за кермо: у Запоріжжі водій скоїв ДТП

«Ювентус» у штрафному вогні: «підмазав» Роналду під час епідемії

Як переселенцям не втратити щомісячні виплати: пояснення

У Twitter з’явиться цензура: Маск постарався

«Могілізація» не допоможе: в дірявих шкарпетках – проти HIMARS