Рибний четвер: як виник і з чим його «їли»?

Такої країни як СРСР вже давно немає на карті світу, але про «рибний четвер» багато хто з представників старших поколінь досі пам’ятає. Як з’явилася ця традиція і чому багатьом вона була ненависна?

Давайте згадаємо про це разом із https://cikavo-znaty.com.

Дефіцит м’яса

Вперше рибний день ввели ще на світанку СРСР. Пов’язано це було з кризою і голодом на початку 1930-х років: тоді уряд запровадив високі податки на ведення селянського господарства, в самому розпалі була колективізація. Як наслідок, поголів’я худоби дуже сильно скоротилося, з’явився дефіцит м’яса.

Саме тому нарком постачання Анастас Мікоян запропонував ввести рибний день. Це сталося в 1932 році, і дні, коли подавали рибу, стали звичними на всіх заводах і в закладах громадського харчування. Звичайно, рибний день був підкріплений пропагандою у вигляді плакатів, а також лекціями про користь риби.

«Друге дихання»

Після війни розвиватися стала і рибна промисловість. Ну а в 1950-х роках стали шалено популярними рибні консерви: так СРСР забезпечив рибою всіх громадян. Радянські господині всіляко намагалися вписати сайру, горбушу, оселедець на свій стіл: саме в другій половині ХХ століття стали популярні такі салати, як мімоза, оселедець під шубою й інші страви, в основі яких були консерви.

Чому четвер?

Справа в тому, що рибні дні не особливо жалували співробітники на радянських підприємствах. Багато хто брав обід з собою, дехто взагалі в четвер пропускав похід до їдальні. Та й рибні страви в закладах громадського харчування залишали бажати кращого. Тому для рибного дня був обраний четвер, оскільки за прогнозами через те, що багатьом було не особливо смачно, в цей день повинен бути спад працездатності. І краще, якщо він буде в кінці тижня.

Є й інша версія. В СРСР вітали лише віру в комунізм, а рибний четвер був спробою звернути віруючих на свій бік. Адже традиційно по середах і п’ятницях під час християнського посту потрібно було відмовитися від м’ясних продуктів. І четвер став, можна сказати, днем-пропагандою атеїзму.

Ми є у телеграм-каналі, долучайтеся!